18 грудня, 2017

ВОЛИНСЬКА ГОЛГОФА СОРОК ТРЕТЬОГО



22 березня цього року в день Сорока мучеників СевастІйськнх біля братської могили, що знаходиться на вулиці С.Бандери у Рівному, було освячено хрест та місце, де планується побудувати Православну каплицю.
А 23 травня сесія Рівненської міської ради ухвалила рішення з метою увіковічнення пам'яті української інтелігенції, знищеної фашистськими завойовниками в урочищі Видумка, до 15 жовтня цього року — 60-ї річниці розстрілу фашистами українських патріотів, упорядкувати територію і розпочати створення Пантеону скорботи. Управлінню містобудування та архітектури міськвиконкому доручено розробити проект пам'ятника.
Про історію могили, де з часом буде споруджено меморіал волинських інтелігентів-борців, знають далеко не всі.
Нижче подаємо нарис на цю тему, що належить перу доцента РДГУ Йосипа ПАЦУЛИ.
Серед місць масового заховання жертв чужоземних -поневолювачів у Рівному братня могила на вулиці С.Бандери займає особливе місце. В історії нашого краю вона здобула сумну назву Голгофи волинської інтелігенції часів Другої світової війни.

17 грудня, 2017

ВОЛИНСЬКО-ПОЛІСЬКИЙ МАРТИРОЛОГ СОРОК ТРЕТЬОГО



На Нюрнберзькому процесі над головними нацистськими злочинцями місто Рівне було названо серед  таких, де за два  роки та вісім місяців гітлерівського панування окупантами фізично було знищено понад 102 тисячі військовополонених та мирних жителів. У серпні 1941 року в місті проживало 36 338 чоловік, з них: 78 німців, 5318 українців, 8608 поляків, 19963 євреїв, 1585 росіян, 488 чехів та 213 білорусів. Після вигнання гітлерівців з Рівного тут залишилось ледве… 16 тисяч жителів. Понад 20 тисяч рівнян (56 відсотків) були або фізично знищені, або відправлені на примусові роботи до Райху, або покинули місто з інших причин. Як відомо, найбільше постраждали від окупантів евреї, за ними українці, поляки, росіяни, білоруси…